Do rodiny modulů Solar Monitor přibyl nový přírůstek – modul SM2-BE (Bus Extension). Jeho cílem je ještě více rozšířit možnosti hlavní jednotky, resp. celého systému. Nejde o jednoúčelový modul, jak by mohlo vypadat z názvu, ale funkčností jsme do něj přidali hned několik. Tady je jejich přehled.

 

Připojení vzdálených rozšiřujících modulů Rozšíření systému o konektor RS-232 Ochrana před bleskem

 

Připojení vzdálených rozšiřujících modulů

Na větších FVE nebo v komplikovanějšícm terénu je třeba k jednotce Solar Monitor mnohdy připojit různá zařízení, která jsou od jednotky ve větší vzdálenosti, než je dosah jejich běžného připojení. Jedná se např. o RTU jednotky (HDO), teplotní senzory, čidla osvitu nebo snímače rychlosti větru, spínací relé, dveřní kontakty, apod. Tato zařízení se běžně připojují přímo k jednotce Solar Monitor, resp. k některému z rozšiřujících modulů, který je s jednotkou těsně spojen sběrnicí HBUS ukrytou v DIN liště.

Pokud je takové zařízení ve větší vzdálenosti od jednotky Solar Monitor, modul SM2-BE spolehlivě prodlouží sběrnici HBUS a umožní tak umístit rozšiřující modul až do vzdálenosti 1200m od hlavní monitorovací jednotky. Jeden SM2-BE modul se připne k hlavní jednotce a druhý SM2-BE modul se připojí k vzdálenému rozšiřujícímu modulu. Oba SM2-BE moduly se pak chovají, jako kdyby byl rozšiřující modul připojen přímo k hlavní jednotce Solar Monitor.

 

 

Rozšíření systému o konektor RS-232

K jednotce Solar Monitor lze připojit různá zařízení pomocí komunikačního rozhraní RS-485 (2x), RS-232 (1x) a ethernet (1x). Některá zařízení komunikující přes RS-232 mají na výstupu konektor pro sériovou komunikaci, jak jej známe spíše ze starších počítačů, kde se přes něj připojovala např. myš. Aby bylo možné tato zařízení jednoduše připojit k jednotce Solar Monitor, vybavili jsme modul SM2-BE stejným konektorem. K samotnému propojení zařízení s jednotkou Solar Monitor pak postačí běžný sériový kabel, jak je to vidět na následujícím obrázku, kde je znázorněno propojení s komunikačním modulem Xcom-232i pro střídače Studer Innotec.

 

Ochrana před bleskem

Na fotovoltaických elektrárnách se mnohdy stává, že dojde k zasažení některé jejich části úderem blesku. Škody bývají poměrně velké a v mnoha případech je poškozen i monitorovací systém. Proto jsme využili náš nový SM2-BE modul a umístili do něj ochranu před bleskem. Zařízení komunikující po RS-485 se tak nepřipojí k jednotce Solar Monitor, ale právě k modulu SM2-BE, který disponuje rozhraním pro připojení linky RS-485.

Modul zajišťuje přepěťovou ochranu jak pro rozvod napájecího napětí, tak i kombinovanou hrubou a jemnou přepěťovou ochranu pro datové vedení RS-485. Datové vedení je chráněno proti příčnému i podélnému přepětí.

Monitorovací systém je tak spolehlivě ochráněn neboť SM2-BE modul zachytí úder blesku až o síle 1kA. Po skončení výboje se funkčnost modulu obnoví a monitorovací systém dále vykonává svoji funkci. Použitá bleskojistka vydrží až 150 výbojů podle normy IEC61643-21.

 

Předchozí články …

Neplaťte pokuty za přetoky do sítě

Monitoring hybridních systému přehledně

 

 

Více informací

Web: www.solarmonitor.cz

Wikipedie: http://wiki.solarmonitor.cz/doku.php?id=sim:manual:rozsirujici_moduly:sm2_be

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: +420 481 313 661

Skype: solar.monitor