Nedávno jsme Vám přinesli článek o automatickém vykazování hodnot z výroby Vaší FVE do OTE. Modul, který hodnoty z elektroměru odečítá, si však rozumí i s Vaším vodoměrem nebo plynoměrem. Mějte pod kontrolou výrobu svojí elektrárny, stejně tak jako spotřebu elektřiny, vody nebo plynu u Vás doma. Nejmladší člen rodiny modulů Solar Monitor v kombinaci s webovým portálem Vám přináší veškerý komfort při vzdálených odečtech instalovaných měřidel.

Solární Novinky, 30.3.2015

Jaká měřidla lze odečítat

Vzdálený odečet systémem Solar Monitor lze provádět u jakýchkoliv měřidel vybavených pulzním výstupem S0, ale i REED a Wiegand.

Jedná se zejména o:

 • elektroměry
 • vodoměry
 • plynoměry
 • kalorimetry

 

Využití online odečtů měřidel

Online odečty najdou uplatnění všude tam, kde nejsou měřidla snadno dostupná. Anebo je třeba je odečítat v určitých intervalech bez nutnosti k nim docházet a věnovat tomu čas. Může to být jak pro účely automatických odečtů, tak pro osobní propočty a statistiky. Mezi nejčastější aplikace patří:

 • měření výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů (FVE, VTE, MVE, BPS, KGJ)
 • automatické vykazování vyrobené energie z obnovitelných zdrojů do OTE
 • pravidelné odečty spotřeby plynu a vody ze strany jejich distributorů
 • odečty spotřeby energií ve vzdálených objektech
 • odečty spotřeby energií v pronajímaných rekreačních chalupách nebo penzionech
 • přehled o spotřebách energií pro domácnosti
 • odečty spotřeby energií pro bytové domy a společenství vlastníků bytových jednotek

 

Kde hodnoty uvidím?

Naměřené hodnoty uvidíte na našem webovém Portálu. Každých 5 minut se zde aktualizují odečtené hodnoty z Vašich měřidel. Máte tak dokonalý přehled o výrobě nebo spotřebě Vašich výroben a objektů. Vše vidíte v číslech i přehledných grafech.

 

Co k tomu potřebuji?

Pro vzdálený odpočet měřidel potřebujete měřidlo vybavené pulzním výstupem S0. To v praxi znamená, že daný vodoměr, plynoměr nebo elektroměr je vybaven svorkami pro připojení datového kabelu (dvojlinky). Ten se jednoduše propojí s RM modulem pro online odečty, který dostanete od nás. K modulu je možné připojit až 3 měřidla, což plně postačí pro Vaši domácnost nebo vzdálený objekt. Pokud ne, dodáme Vám modulů více. Pokud Vaše měřidlo nemá S0 výstup, lze zažádat dodavatele energie o jeho výměnu nebo Vám jej pomůžeme dovybavit speciální čtecí hlavicí.

Pro odečty hodnot z většího množství měřidel (výměníky, kotelny, bytové domy, apod.) dodáváme rozšiřitelný systém, kdy každý přidaný modul znamená navýšení vstupů pro dalších 10 měřidel s pulzním výstupem. Odečítat hodnoty lze však i z měřidel, která komunikují např. po RS485. Jednotka Solar Monitor jich umí připojit až 100 a získává z nich nejen hodnotu spotřeby, ale i další poskytnuté veličiny (např. proud a napětí v případě elektroměru).

Poslední věcí, kterou potřebujete, je připojení k internetu. Pokud není v místě k dispozici, máme pro Vás RM-GSM modul pro online odečty, který odesílá data prostřednictvím sítí mobilních operátorů. Do modulu vložíte SIM kartu a připojení k internetu je zajištěno. Výhodou je možnost nechat si zařízení nakonfigurovat na dálku podle údajů na štítcích jednotlivých měřicích přístrojů.

 

 

 

Jde to i na mobilu

Úplně nejpohodlnější je používat celý systém z prostředí mobilního telefonu nebo tabletu. Máte tak všechna měřidla výroby a spotřeby pod kontrolou i když jste na cestách.


Předchozí články

Přehledný monitoring hybridních systémů

Plně automatizované vykazování do OTE (vč. vnořených zdrojů)

Kam ukládat data ze solárních (vodních a větrných) elektráren?


Více informací:

Web: http://www.solarmonitor.cz/cz/reseni/online-odecty-meridel
Wikipedie: vzdálené odečty
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 481 313 661
Skype: solar.monitor