Věděli jste, že si každý měsíc můžete ušetřit práci při vykazování hodnot z výroby Vaší solární elektrárny do systému Operátora trhu s elektřinou (OTE)? Přinášíme řešení od tradičního českého výrobce systému pro  monitorování FVE, společnosti Solar Monitor s.r.o.

Solární Novinky, 12.1.2015

 

 

 

Jak to funguje?

V systému CS-OTE si společnost Solar Monitor zvolíte jako zprostředkovatele. Přiřadíte mu potřebná oprávnění a můžete začít vykazovat.

Solar Monitor Vám poskytne přístup do svého internetového portálu (dále jen Portál), kam se přihlašujete bez certifikátu - tedy bez omezení odkudkoliv z internetu. Na Portálu vidíte historii svých výkazů pro OTE a ERÚ a grafické vyjádření hodnot ze čtyřkvadrantního elektroměru.

 

Na jednom místě zároveň vystavujete, příp. editujete všechny tyto výkazy spojené s provozem Vaší elektrárny. Nemusíte hlídat termíny. Výkaz je vždy připraven včas i když ČEZ, eON či PRE dodá data se zpožděním. Jakmile je připraven nový výkaz, obdržíte email s proklikem na Portál přímo na jeho vystavení. Doplníte jediné číslo - hodnotu svorkové energie, kterou opíšete z elektroměru. Zbylé hodnoty jsou již dopočítány automaticky.

Celý proces je zautomatizovaný do té míry, jak si přeje každý provozovatel FVE:

 • Ruční zadání – svorkovou energii do výkazu doplníte ručně a výkaz odešlete jedním kliknutím.

 • Poloautomatický – svorková energie je do výkazu doplněna zařízením Solar Monitor a vy už jen výkaz kliknutím odešlete.

 • Plně automatický – zařízení Solar Monitor doplní do výkazu svorkovou energii a výkaz automaticky odešle za vás.

Výhody služby

 • Automatický dopočet hodnot

 • Termíny hlídá systém. Upozorní Vás emailem, jakmile je výkaz pro OTE připraven.

 • Pohodlný přístup a možnost úpravy vystavených výkazů.

 • Přehledné grafické zobrazení hodnot vč. čtyřkvadrantního elektroměru!

 • Ušetříte roční poplatek 348,- Kč za obnovování elektronického podpisu.

 • Vše máte k dispozici v aplikaci pro chytré telefony

 • Cena služby je jen 410,- Kč bez DPH na rok

Vnořené zdroje

Pamatováno je i na provozovatele, kteří mají v jednom odběrném místě více elektráren. K jednomu čtyřkvadrantnímu elektroměru je tak připojena hlavní výrobna a jedna či více tzv. vnořených výroben (zdrojů). Každý zdroj může mít jinou sazbu zeleného bonusu a tedy i vlastní elektoměr.

 

Při vykazování se nejprve odešlou výkazy za vnořené zdroje a nakonec výkaz za hlavní (přímo připojený zdroj).

Automatizované výkaznictví

Na elektrárnu si můžete za cenu 3.618,- Kč bez DPH umístit zařízení Solar Monitor pro jednoduchý monitoring FVE. Zařízení vyčítá data z výroby z elektroměru a odesílá každou hodinu na Portál. V případě problému na elektrárně vám zašle upozornění.

Po internetu nebo přes mobilního operátora. Při vystavování výkazu nezadáváte žádné hodnoty, pouze potvrdíte jejich správnost stiskem tlačítka Odeslat.

Zařízení disponuje navíc dalšími dvěma vstupy pro připojení dalšího elektroměru, plynoměru nebo vodoměru. Na Portálu tak kromě dat z FVE můžete mít přehled o spotřebě elektřiny, plynu nebo vody ve vaší domácnosti.

Případně si můžete pořídit zařízení Solar Monitor, které kromě odečtu elektroměru obsahuje i monitoring střídačů a spínání zátěže (spotřebičů) podle jejího aktuálního výkonu. Vy tak vždy vidíte, zda elektrárna pracuje správně a ještě efektivně spotřebováváte vyrobenou elektřinu. Kromě toho máte k dispozici i okamžitý přehled o vzniklých chybách a můžete je řešit dříve než dojde k trvalé poruše či dokonce ke zničení drahého zařízení. Monitorovací zařízení pořídíte již od 6.718,- Kč bez DPH.

 

Jde to i na mobilu

Úplně nejpohodlnější je používat celý systém z prostředí mobilního telefonu nebo tabletu. Máte tak elektrárnu pod kontrolou i když jste na cestách a výkaz bez problému pošlete třeba z dovolené na pláži ;-)

Mobilní aplikace je plnohodnotným nástrojem nejen pro odesílání výkazů, ale i pro kompletní monitoring vaší elektrárny. Umožňuje:

 • vzdálený dohled FVE z pohodlí Vašeho mobilu nebo tabletu

 • vystavování a odesílání výkazů do OTE

 • přehled aktuální výroby energie

 • zobrazení hodnot ze senzorů a dalších připojených zařízení

 • upozornění na alarmy měniče, baterií, trackerů, atd.

 • diagnostika zobrazující všechny aktuálně dostupné hodnoty

 • hodnoty z výroby v číslech i přehledných grafech

 

Více informací

Web: http://www.solarmonitor.cz/cz/reseni/vykaznictvi-pro-ote

Wikipedie: http://wiki.solarmonitor.cz/doku.php?id=sim:portal:ote

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: +420 481 313 661

Skype: solar.monitor